Barvy a jejich charakteristika

 

Barvy přiřazené ke dni v týdnu podle barvy duhy

 

Pondělí - fialová 

Úterý- modrá    

Středa -  zelená

Čtvrtek- žlutá

Pátek - oranžová

Sobota - červená

Neděle - bílá

 

Črvená - vyjadřuje aktivitu, pohyb, zdraví, vitalitu, chtíč, odvahu, sílu, sexuální potenci. Lidé červené barvy jsou vášniví v sexu, nevěrní v lásce, vítězný boj a dobývání v práci, cesta za vysokými cíly.

Oranžová  - vyjadřuje aktivní inteligenci, sebedůvěru, radost ze života, pohodlnost, ochranu v právních záležitostech, otevřenost.

Žlutá - intelekt, rozum, organizační schopnosti, poslušnost, věštění, moudrost, vize, psychické síly, mentální síly. Lidé žluté barvy: dynamičtí, otevření, aktivní, ctižádostiví. Ten kdo ji nesnáší, trpí nervovými problémy.

Zelená - změny, klid, láska, sebeobětování, neutralita, uzdravování, peníze, prosperita, plodnost, krása, úspěchy, mladí, osudové štěstí. Nadměrná pýcha, tvrdohlavost, ale i silná vůle. Kdo ji nesnáší je frustován.

Modrá - klid, chlad, samota, věrnost, moudrost, hojení, spánek, uzdravování, mír. Z psychologického hlediska znamená citlivost vůči partnerovi, věrnost k přátelům. Tento člověk nerad cokoliv organizuje a snad to ani neumí. Byla by to pro něj přímo katastrofa.

Fialová - intuice, umělecké sklony, fantazie, záhadnost, uzavřenost, fyzická síla, exorcizmus, uzdravování. LIdé žluté barvy: mírumilovní, nápadití, tvořiví ve všech směrech.

Bílá - bohatý duševní život, spiritualitu, snění, ochranu, očištění, čistotu, blaženost, ochraňuje proti pomluvám.

Hnědá - uzdravování zvířat, domov.Tito lidé jsou příkladem vzorného pracovníka, tento člověk nemá velká přání, netouží vyniknout ve společnosti. Žárlí na partnera a trpí lakotou k penězům.

žová emocionální láska, důvěra, přátelství.

Černá - nespokojenost, nadutost, autoritativnost a sklony k přehlížení druhých. Tito lidé velice potřebují něhu, ale neodvažují se to přiznat.

 

Svět barev podle psychologie

Tmavé barvy:

černá, hnědá, tmavě zelená - nepříjemnost, uzavřenost, protest

Světlé barvy:

červená, žlutá, modrá, růžová - znamenají vitalitu, touhu po životě, otevřenost.

 

Podle dr. Frielinga se pozná podle barev v bytě, určitý typ člověka, který v něm bydlí.

Modrá - je  snílek, protože jde o barvu snění, uvolnění a odpočinku. Modrá posiluje soustředěnost a současně uklidňuje.

Žlutá - cítí se být omezován prostorově a tato barva mu pomáhá potlačit depresi a opticky zvětšuje jeho životní prostor. Žlutá je barvou lehkosti, svěžesti a kdo se jí obklopuje mívá bohatou fantazii a sklony k přeceňování.

Červená - dominatní povahy s touhou vládnout a ovládat. Zvýrazňuje sílu a moc, symbolizuje dbývačnost a obklopuje se jí většinou sebevědomý člověk.

Černá- barva noci, kouzel a tajemství, udává povznešeného a lhostejného člověka. Ale černá barva bytu může prozrazovat i duševní poruchu.

Hnědá - člověk prosté povahy, byt v hnědé barvě laděný dává pocit důvěry.Na druhou stranu hnědá barva představuje i sílu, neústupnost a vzdor.

BÍlá - tento člověk je velmi ctižádostivý, ale také nepřístupný a citlivý. Bílá je barvou čistoty a chladu.

Šedá - tito lidé se vyznačují tím, že se bojí zaujmout nekompromisní stanovisko. Chtějí být nenápadní a s každým chtějí dobře vycházet. Šedná navíc signalizuje nudu.

Zelená - tento člověk se po stránce psychologické cítí věčně mladý, je po celý svůj život otevřený a spoléhá spíš na smysly a pocity než na rozum. Milovníci zelené barvy jsou velice vnímaví lidé.

Stříbrná nebo zlatá - ten kdo upřednostňuje tyto barvy, chce manifestovat moc a důležitost, kterou ve skutečnosti vůbec nemá. Majitel takového bytu by mohl být také pěkným nepoctivcem.

 

Psychologové přišli na to, že ten kdo má v koupelně barevné tapety nebo pestré dlaždice, je s ranní hygienou hotov mnohem dřív a ve větší duševní pohodě, než ten, kdo má koupelnu bílou, jednotvárnou a nevýrazně řešenou.